Бакота

bakota

Екскурсія у Бакоту до решток скельно-печерного Свято-Михайлівського чоловічого монастиря.

Тривалість (з переїздом Кам'янець-Подільський - Бакота - Кам'янець-Подільський) - 3,5 годин

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ЕКСКУРСІЮ...

Літописна Бакота розташована на мальовничому лівому березі Дністра, має свої древні корені та в 13-14 століттях була центром давньоруського Пониззя, територія якого складала 15 тис. км2. Історія щедро обдарувала цей край багатим і неповторним минулим, а природа - красою та різноманітністю. На території Поділля 550-440 млн років тому було море й сьогодні його донні горизонтальні утворення добре видніються на схилах Бакотської затоки. До сьогоднішнього часу на одному зі схилів гори ще знаходять кістки давніх мамонтів. Природна унікальність Бакотської долини зі своєрідним мікрокліматом та наявністю води й спонукала перших поселенців до постійного проживання тут.
Перша писемна згадка про Бакоту відноситься до 1240 року. На той час це вже було велике місто, що вирізнялось з-поміж інших високим рівнем розвитку економіки та культури, а державою тут було об’єднане Галицько-Волинське князівство. У 1431 році Бакота стає нейтральною прикордонною територією, як наслідок перемир'я між Польщею та Литвою. У цьому році жителі міста організовують повстання, вбивають поміщиків і проголошують незалежність. Через три роки польські війська, жорстоко придушивши бунт, покарали зачинщиків, спалили будинки, зруйнували замок і порозганяли населення. Після цього Бакота назавжди перестала бути містом.
Протягом останніх століть свого існування життя в Бакоті було спокійним і нормальним. Після 1918 року містечко стало прикордонним — вздовж річки була побудована двометрова кам'яна стіна, а по той бік Дністра починалася територія Румунії. Історія Бакоти закінчилася в 1981 році, коли в ході будівництва Новодністровської ГЕС населення було виселено в сусідні міста, а сам населений пункт повністю затоплений водою.
На території Середнього Подністров’я в давні часи було чимало скельних монастирів. Чільне місце серед них займає Бакотський скельно-печерний Свято-Михайлівський чоловічий монастир, залишки якого знаходяться в стрімких скелях Білої гори, над утвореним в 1981 році Дністровським водосховищем.
Історія цієї святині сягає в глиб віків. Першими, хто облюбував це місце, були поселенці з бакотської долини та недалеких місцин, що обожнювали сили природи (вітер, сонце, воду, вогонь). З плином часу це місце, вибране раз і назавжди, приваблювало жителів особливою силою, енергетикою, святістю. Та йшли часи, і сьогодні впевнено можна сказати, що тисячоліття тому назад на ці землі прийшло християнство, а засновником монастиря, спорудженого на честь святого Михайла, називають ігумена Григорія. Майже тисячу років, незважаючи на природні катаклізми, політичні та економічні негаразди, оберігає монастирська стіна ім’я свого першозасновника.
Тисячі відвідувачів цих місць вже спробували смак чистої води із трьох монастирських джерел – тут її із задоволенням п’ють й беруть із собою в далекі та близькі краї. Цілорічно ця вода тече зі схилів Бакотської гори, просочуючись крізь потужні пласти кременю – найкращого природного очисника. Але крім природної чистоти, важко навіть сьогодні уявити скільки разів джерельна вода освячувалась за довгі тисячоліття свого існування.
Сьогодні Бакотою умовно називаються місця вздовж берега Дністра, розташовані поблизу залишків монастиря. За даними метеорологів, у цьому районі існує своєрідний унікальний мікроклімат — середньорічна кількість тепла на 1 м2 тут рівнозначно ялтинському, а скелі й ліси захищають узбережжя Дністра від північних повітряних потоків. Мальовнича природа і романтичний імідж цих місць приваблюють сюди численні потоки паломників і мандрівників.

Get bookie bonus - gbetting.co.uk