Єгипет
Переваги Єгипту відомі кожному: якісний пляжний відпочинок круглий рік на Середземному і Червоному морях, розбавлений відмінним дайвінгом, плюс різноманітна «екскурсіонка»: піраміди, Сфінкс і Луксор.
До речі, вгадайте, чим Єгипет схожий на ялинку? Правильно! Він теж взимку і влітку одним кольором - кольором бірюзового моря, яскравого підводного життя і строкато одягненого натовпу туристів, у тому числі з України. Неабияка кількість наших відпочиваючих звикло вважати Єгипет цілорічної «другою дачею», куди можна вирватися на вихідні позасмагати і попірнати. Історична «екскурсіонка» - в комплекті: піраміди і Луксор щодня обсідають натовпи мандрівників, охочих доторкнутися до вічності. Ну а про дайверів і говорити нічого: їх тут по три десятка на кожен риф.
Громадянам України та країн СНД необхідна віза в Єгипет. Для Громадян України вона оформляється як в посольстві країни в Києві, так і безпосередньо в аеропортах Каїра, Хургади і Шарм-ель-Шейха.
Ввезення і вивезення іноземної валюти не обмежене. Дозволено безмитне ввезення предметів особистого користування, 200 сигарет, 250 гр тютюну або 50 сигар, а також 1 літр спиртних напоїв або 2 літри пива.
Два літри алкогольних напоїв і 24 банки пива іноземні туристи можуть придбати в період перебування в Єгипті в магазинах безмитної торгівлі, розташованих у всіх туристичних центрах. Відмітка про придбання алкогольних напоїв проставляється в паспорт покупця, і купити спиртне можна тільки протягом 24 годин після прильоту.
Купивши в Єгипті кальян, потрібно пам'ятати про те, що на митниці всі його металеві частини можуть попросити здати в багаж.
Міський транспорт на основних курортах не відрізняється особливою різноманітністю: він представлений місцевим еквівалентом «маршруток» і таксі. Маршрутні мікроавтобуси ходять у центральній частині курортів уздовж узбережжя. Вартість проїзду - близько 2 EGP з людини в одному напрямку.
Таксі на курортах можна найняти за 15-30 EGP вдень і за 20-40 EGP вночі (в Каїрі - набагато дешевше). Завжди необхідно заздалегідь домовлятися з водієм про суму.
Не варто брати в Єгипті автомобіль напрокат: більшість місцевих водіїв має саме віддалене уявлення про правила поведінки на дорозі. Особливо це стосується Каїра.
Підвищена увага аборигенів до жінок - загальновідомий факт, але якщо не подавати приводу, то на цьому справа й закінчиться. В крайньому випадку, є два чарівних слова: «туристична поліція». Відстануть моментально.
Харчування скрізь - повний пансіон (сніданок, обід і вечеря - «шведський стіл»). Напої найчастіше у вартість не входять і оплачуються додатково.
Крім стандартного набору екскурсій, що входять у вартість програми, туристи можуть замовити додаткові поїздки. Стандартна тривалість круїзної програми - 4-5 днів (3-4 ночі), плавання можна скомбінувати з відпочинком в Каїрі або Олександрії.
У Хургаді пляжі пологі, але відкрите море, дрібний і чистий пісок виявляться не у всіх готелів. Найчастіше це штучно поглиблені лагуни. Це не завжди помітно, але іноді вода в лагунах виявляється досить мутною. У багатьох готелів є свій власний «домашній риф»: корали недалеко від пляжу, де можна подивитися рибок. Правда, часто через ті ж корали неможливо увійти в море босоніж.
Якщо говорити про пляжах Шарм-ель-Шейха, то в затоці Наама-Бей вони «умовно-піщані»: купатися без спеціального взуття можна не скрізь, а тільки на спеціально очищених ділянках (звичайно вони обгороджені буйками). Єдиний натуральний піщаний пляж в Шармі - затока Шарм-ель-Майя (готелі Iberotel Palace і Seti Sharm): тільки там можна без побоювання купатися босоніж. А ось пляжі в нових районах курорту (Хадаба, залив Шаркс-Бей, залив Набк) правильніше що назвати не піщаними, а кораловими: там знаходиться природоохоронна зона і навіть на те, щоб побудувати над коралами містки для проходу, готелям потрібно безліч дозволів. Майже на всіх пляжах в цих районах корали починаються мало не від самої кромки води і тягнуться на 15-30 метрів. Це незручно для купання дітей, зате радує любителів підводної флори і фауни, що спостерігають дивовижних коралових риб та інші чудеса Червоного моря прямо у себе під ногами.
Як правило, готель безкоштовно надає відпочиваючим лежаки і парасольки. Є й міські громадські пляжі, вхід на які коштує 5-10 EGP - це актуально тільки для міських готелів без свого пляжу.
У Хургаді у готелів Melia Pharaoh, Golden 5 і Oberoi корали починаються відразу від берега, і в море без спецтапочек входити не варто. Понтони же в Хургаді ставлять вкрай рідко.
В Олександрії готелі в основному міські, в передмістях - типово «пляжні», з великою територією і великим набором послуг. Анімації в місцевих готелях майже немає, а якщо таке явище і зустрічається, то, на жаль, не українською чи російською мовою. Зате дуже часто в готелях є власні нічні клуби і дискотеки.
В Шарм-ель-Шейху територія біля готелів, як правило, більше, ніж у Хургаді, та й самі заклади новіші - як, втім, і сам курорт. У Хургаді помітно більше готелів 3*, ніж в Шармі, і вони найчастіше розташовані на першій лінії пляжу, тоді як в Шармі «трієчки» в основному стоять на другій лінії, на різній відстані від моря (від 500-600 м).
Макаді-Бей і Ель-Гуна - «міні-городки» з невеликою кількістю готелів. Сома-Бей, Ель-Кусейр і Марса-Алам - молоді курорти, які зараз відбудовуються швидкими темпами. Рівень сервісу в їхніх готелях теж дуже різний, але все ж ближче до європейського, ніж у Хургаді.
Номінальна мережева напруга - 220 В, розетки - як в Україні.
Майте на увазі: офіційно заявлена категорія готелю часто не відповідає дійсності і виявляється нижче на рівень. Відноситься це в першу чергу до Хургаді і Шарм-ель-Шейху.
Вибір закладів громадського харчування в Єгипті найширший: від недорогих закусочних на міських вулицях до ресторанів високої кухні.
При виборі ресторану варто звернути особливу увагу на гігієну. Напої слід замовляти без льоду, так як його нерідко роблять зі звичайної води з-під крана - що не дуже безпечно.
Варто звернути увагу на вироби з високоякісної єгипетської бавовни за смішними цінами - в районі 200 EGP за сорочку. Варто прицінитися і до єгипетських килимів - нехай вони і не так знамениті, як індійські або персидскі, але серед них трапляються вельми якісні та красиві екземпляри. Єгипетське золото теж може стати непоганим вкладенням грошей, якщо купувати його в спеціалізованих ювелірних (а не сувенірних) магазинах.
При покупці кальяну слід мати на увазі, що часто попадаються «сувенірні» шиші, користуватися якими за прямим призначенням практично неможливо. Уважним треба бути і при придбанні папірусів. Дешеві бананові штампування на неякісному і недовговічному матеріалі в підсумку віддадуть за 1-3 EGP. Якісний папірус (його можна визначити за акуратною технікою малюнка і по тому, що його можна без найменшої шкоди згорнути і зім'яти) коштуватиме приблизно 10-20 EGP.
У Каїрі можна прикупити одяг та взуття відомих світових брендів: від демократичного Morgan до випендрежних Calvin Klein, Armani, Hugo Boss і їм подібних.
Відповідно, для паління годяться тільки латунні, при цьому тютюн краще купувати фірми Nakhla tobacco - він натуральний.
Важливі моменти при виборі «шиші»: кальян повинен бути з великим клапаном, а його шланг повинен бути зроблений з верблюжої шкіри, оскільки пластикові швидко рвуться.
За кальяном треба доглядати. У цьому допоможуть два йоржика: товстий для колби і тонкий довгий для трубки. Чистити кальян треба не рідше разу на місяць. Секрет гарного кальяну: гарячі вуглинки викласти по колу, один помістити в центр. Коли «шишу» розкурити, прибрати шматочок з центру - тоді тютюн не буде горіти.
Досить цікавий і маршрут по каїрським околицям: Гіза - Саккара - Дахшур - Мемфіс. Якщо відправлятися прямо від площі Сфінкса (близько пірамід), з таксистом можна сторгуватися на 50 EUR за все три місця. У Саккарі знаходиться знаменита ступінчаста піраміда Джосера, більш давня і не менш цікава, ніж того ж Хеопса. А також музей Имхотепа і обширний некрополь на місці Мемфіса. В Дашуре - три невисокі, але дуже красиві піраміди, особливо Рожева і Ламана. Перша отримала свою назву завдяки кольору вапняку, використаного при її будівництві, друга - через незвичайну форму з різким зламом граней. Мемфіс ж - древня столиця Єгипту, від якої зараз залишився тільки невеликий музей з величезним сфінксом.
В Олександрії є форт, побудований на місці легендарного Фароського маяка (на жаль, явно нерівноцінна заміна), знаменита Олександрійська бібліотека, палац Монтаза, римський амфітеатр, Музей витончених мистецтв, «стовп Помпея» і палац Рас-ель-Тін.
Бажають насолодитися красотами єгипетської флори і фауни, а також усі, хто хоче випробувати, що ж таке дайвінг в Єгипті, неодмінно повинні відвідати національний заповідник Рас-Мохаммед на Синайському півострові, в 35 км від Шарм-ель-Шейха.
Єгипетські оазиси, які насправді є вельми гідними об'єктами для екскурсій, незаслужено обділені увагою. Отже, три найближчих до Каїру оазису: Ель-Файюм, Бахарія і Біла пустеля поблизу Фарафра. Найпростіше дістатися в Файюм на автобусі з каїрського автовокзалу Тургуман, звідти ж ходять і мікроавтобуси до Бахарії. Там можна викупатися в термальних джерелах або прокататися до Білої пустелі.